Call Us Free: 1-800-123-4567
Genel

Erp ve Kurumsal Gereklilik

Kendi bünyesinde çok sayıda karmaşık programı içeren Erp yazılımı her biri birbirine bağlı gelişmiş bir programdır. Tahmin edileceği gibi işletme açısından çok sayıda departmanı entegre hale getirmesi bakımından ideal bir programdır.

Kurumsal Açıdan Erp Gerekliliği

Bir firmanın stratejik disiplin oluşturma ve profesyonel yönetiminin sağlanması için Erp sistemine ihtiyacı vardır.  İşleyişin devamını sağlayan bu program, aslında vücudun merkezi sinir sistemi gibi de düşünülebilir. Bir işletme uyarlama yapılmasının akabinde bütün iç ve dış ticaret işlemlerini bu program sayesinde yöneteceklerdir. Tabi bu planlı uygulama beraberinde birçok avantajı da getiriyor. Örneğin sistemsel düzelmeler, personel veriminin artışı, kâr zarar dengesindeki problemlerin giderilmesi ve müşteri kapasitesinin gelişmesi benzeri olumlu durumlara rastlanıyor. Ayrıca eski sistemdeki gibi oluşan hatalar nedeniyle işlem tekrarına gerek kalmıyor ve kurumsal hafıza oluşturulması sayesinde denetlenebilirlik, sistemli durum personelin motivasyonu dolaylı biçimde iyileşiyor.

Başarısızlık Riski Var mı? 

Başarısızlık riski açık bir ifadeyle Türkiye’de görülen durum. Yani yurt dışında başarısızlık oranı düşükken Türkiye’de bu oran daha fazla. Erp programı kullanımımın öneminin yeterince iyi anlaşılamaması, ayrıca yöneticilerin bu uygulama konusunda zihinsel ve uygulama karışıklıklarının olması, sistemli çalışma disiplini konusunda genel bir kurumsal düzenin olmayışı söylenebilir. Bir sistemin kurumda tam olarak veriminin sağlanabilmesi için öncelikle programa olan ihtiyacın durumunu iyi belirlenmesi gerekiyor. Hangi departmanlarda ne tür eksikliklerin olduğu, yapısal düzenlemelerin gerektiği bölümler ve amaçlanan kar oranı gibi detaylar konusunda ayrıntılı bilgi edinilmesi gerekiyor.

Ekonomik Kriz ve Erp

Ekonomik kriz kuşkusuz Erp ile entegrasyon konusunda gerilemeye neden oldu.  Belirsizlik içeren ve gelir konusunda risk olan dönemlerde, firmaların sistem değişikliği konusunda kaygıları da ikinci plana sarkabiliyor.   Ancak işin gerçeği aslında tam tersi olması gerektiği yönünde. İşletme için zemin yaratan ve onu artıya geçirecek bir sistem olduğu düşünülürse, bu uygulamaya henüz sahip olmayan işletmelerin geç kalınan bir uygulama olarak hayata geçirilmesi büyük zararların da önüne geçiyor.  Bir bedel ödenerek bu sisteme geçildiğinde avantaj sağlanırken ödenmek istenmemesi ve değişiklik kabul edilmemesi halinde kriz dönemi zararla kapatılıyor.

Kaynaklar:www.teknosol.com.tr/urunler/erp-ile-entegrasyon

 

Bir önceki yazımız olan Casus Telefon İle Hayat başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Çıkış Yap